80/20 Kuralı Olarak Bilinen Pareto Prensibi Nedir? | Teknoloji haberleri

80/20 Kuralı Olarak Bilinen Pareto Prensibi Nedir?

1 dakikada okuyun


1
1 point

Yaşadığımız dünya ve içinde bulunduğumuz evren bir düzene sahip ve bu düzene göre hareket etmekte, Richard Koch tarafından kaleme alınan “80/20 İlkesi: Daha Azı ile Daha Çoğunu Elde Etmenin Sırrı” kitapta “80/20 Kuralı ya da Pareto Prensibi” olarak adlandırılan bu prensip belki de dünya üzerindeki en ilginç düzenden bir tanesi olabilir. Neden mi? Gelin hep birlikte bakalım.

İtalyan matematikçi ve aynı zamanda uzman bir ekonomist olan Vilfredo Pareto, 19.yüzyılda yaptığı bir dizi araştırma sonrası İtalya’daki tüm servetin yaklaşık %80’inine İtalya nüfusunun %20’si sahipti. Aynı şekilde İngiltere topraklarının yaklaşık %80’i de yine İngiltere nüfusunun %20’si sahipti. Daha sonra yapılan servet dağılımına ilişkin incelemelerde de bu oranın yine aynı olduğu gözlemlendi.

Bu araştırmalarla yetinmeyen Pareto, bahçesine ektiği bezelye tohumlarının %20’sinin toplam mahsulün %80’inini verdiğini tespit etti. Bu incelemenin ardından azınlık ile çoğunluk arasında matematiksel bir modelin olabileceğini keşfetti. Araştırmalarını “Cours d’Econımie Politique” adlı bir eserde yayımlayan Pareto bu eserde ulusal servetin dağılımı ile ilgili matematiksel modelini ele aldı.

Pareto Prensibi İlk Olarak Joseph M.Juran Tarafından Dile Getirildi!

Pareto’nun matematiksel modeli ile 80/20 kuralı arasındaki bağlantı Joseph M. Juran tarafından yapılan gözlemler sonucu ele alındı. Nitekim 80/20 kuralına “Pareto Prensibi” adını veren kişi Juran idi. Pareto prensibi yaklaşık bir asır boyunca fark edilmedi. Özellikle Amerikalı ekonomistler tarafından bir süre sonra fark edilse de 80/20 kuralı tam olarak 2.Dünya Savaşının ardından canlanabildi.

Ekonomideki çıktıların %80’lik kısmı girdilerin %20’lik kısmından yine sonuçların %80’inin asıl nedeni %20’lik dilimden kaynaklandığı ekonomi literatürüne 80/20 kuralı olarak işlendi. Pareto Yasası’na göre ürünlerin %80’i kaynakların %20’si tarafından üretilebileceği ortaya çıkmıştır.

Bunu da okuyun >  Bilinçli Eskitme ile Tükettikçe Tükeniyoruz!

Konu İle Alakalı Kitap Tavsiyesi: “80/20 İlkesi: Daha Azıyla Daha Çoğunu Elde Etmenin Sırrı”

Richard Koch tarafından ele alınan bu eserde gündelik hayatımızın birçok noktasında Pareto İlkesi oldukça ilginç bir şekilde karşımıza çıkıyor. Örnek olarak dünya üzerindeki toplam enerji üretiminin %80’i 7 milyarlık nüfusun %15’i tarafından üretiliyor. Trafik probleminin %80’i yolların yaklaşık %20’lik kısmı sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bilim adamlarının %20’den az bir kısmı önemli bilimsel gelişmelerin %80’ini üretmektedir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 point

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir