Alışkanlıklarımızı Değiştirmek Yaklaşık 66 Gün Sürüyor! | Teknoloji haberleri

Alışkanlıklarımızı Değiştirmek Yaklaşık 66 Gün Sürüyor!

2 dakikada okuyun


1
1 point

Yapılan son araştırmalara göre yeni bir alışkanlık edinmek için 21 değil yaklaşık 66 gün gerekiyor!

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalara göre bir insanın diş fırçalamak, erken kalkmak veya benzeri bir alışkanlığı edinebilmesi için bu görevi yaklaşık 21 gün boyunca yapması gerektiği belirtiliyordu. Yani hayatımıza herhangi bir alışkanlığı kazandırmak için 21 gün gerektiği varsayılıyordu. 21 gün kuramı ilk olarak 1960 yılında Maxwell Maltz adındaki bir estetik cerrah tarafından kaleme alınan Psycho-Cibarnetics isimli kitapta ortaya çıkmıştır. Kitapta yer alan bilgiye göre hastaların yeni yüzlerine alışabilmesi için yaklaşık 21 gün gerektiği belirtilmiş ve 21 gün kuramı buradan yola çıkarak ortaya atılmış bir iddia olarak kalmıştır. İşin temeline odaklandığımızda aslında yeni bir görünüme alışmak ile yeni bir alışkanlık edinmek aslında tam olarak aynı şey değil.

Yeni Bir Alışkanlık 66 Günde Elde Ediliyor!

2009 yılında Londra College Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından yapılan bir araştırmada yeni bir alışkanlık edinmek için gereken sürenin yaklaşık 66 gün sürdüğü tespit edilmiş. Toplam 96 kişi ile yapılan araştırmada kimi katılımcılar yeni bir alışkanlığı 18 günde edinirken kimi katılımcılarda aynı alışkanlığı yaklaşık 254 gün gibi bir sürede edinebildiği kaydedilmiş. Tüm bu süreler dikkate alındığında aslında yeni bir alışkanlık edinmek 21 günden daha fazla sürüyor. Eğer yeni bir alışkanlık edinmek için 21 günü dikkate aldıysanız başarısızlık oranınız oldukça yüksek.

Aslında yeni bir alışkanlık edinmek için kesin bir süre olmadığı açıkça ortaya konulmuş oldu. Ancak yapılan araştırmada birçok insanın yeni alışkanlığı edinebilmesinin ortalama olarak 66 gün sürdüğü ortaya çıkmıştır. Her insanın fıtratının ve yaşam stilinin farklı olduğu göz önüne alınınca 21 günlük sürenin aslında bir mit olduğu varsayılabilir.

Bunu da okuyun >  Google’ın Üst Düzey Yöneticisi Ölümsüz Olmak İçin Günde 150 Hap Yiyor!

Alışkanlık Edinebilmek Tamamen Size Bağlı

Yeni bir alışkanlık edinebilmeniz için en önemli nokta kuşkusuz kendinizi tanımanız olacaktır. Bir birey kendisini ne kadar tanıyorsa bir işe adım atmadan önce o kadar başarılı adımlar atabilir. Eğer yeni bir şeyler öğrenmeye meraklıysanız ve hayatınızı daha çok düzenli yaşamaya çalışıyorsanız yeni bir alışkanlık edinmek sizin için daha kısa sürede olacaktır. Ancak yeniliklere kapalıysanız ve hayatınızda çeşitli değişiklikler yapmaya alışkın değilseniz, yeni bir alışkanlık edinmek sizin için oldukça uzun bir süre alacaktır


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 point

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir