Bilinçli Eskitme ile Tükettikçe Tüketiyoruz! | Teknoloji haberleri

Bilinçli Eskitme ile Tükettikçe Tükeniyoruz!

2 dakikada okuyun


0

Başta akıllı telefonlarımız olmak üzere bilgisayar, televizyon, ampul, ev eşyaları ve daha birçok ürün bilindiği üzere bir 2 ila 5 yıl gibi garanti süresine sahip. Çoğu teknolojik alet bu süre sona erer ermez veya şanslıysak bir iki yıl daha bize dayanıyor. Piyasada adeta bizimle sonsuza dek kalacakmış gibi tanıtılan ürünler bir süre sonra tahtalıköyü boyluyor ve bir süre sonra yenisini alma durumunda kalıyoruz. İşte geçen bu süreçte firma tarafından zaten birçok yeni model piyasaya sürülmüş oluyor. Yeni model ürünü alıyoruz ve bu kısır döngü bu şekilde sürüp gidiyor.

Bilinçli Eskitme İlk Olarak Nasıl Ortaya Çıktı!

İlk olarak Bernard London tarafından kullanılmaya başlanan bilinçli eskitme yönteminin temelinde tüketicilere yeni piyasaya sürülen ürünleri bir an önce satın almak üzere harekete geçirme eylemi yer almaktadır. 1920’li yıllarda Philips, General Electrics ve Osram firmaları gibi dünyanın önde gelen ampul üreticileri bir araya gelerek ampul sektörünü ele geçirip ampul satışı ve üretimi konusunda bir kartel kurdular. Kurulan bu kartele Phoebus adı verildi.

Phoebus karteli tüm ampul üreticilerini etkisi altına alarak ve piyasaya 1000 saat dayanabilen ampullerin satılması kararlaştırdı. Böylece tüm piyasalarda ampule olan ihtiyaç sürekli olacak ve üreticiler sürekli tükenen ampullerin yerine yenisini üreterek kazançlarını daim ettireceklerdi.

1940’lı yıllarda ise Edward Bernays ve Brooks Stevens ortaya sundukları fikir ile tüketicilerin yeni ürünleri alma konusunda adeta onları 12’den avlıyor. Nitekim tüketici “yeni modeli isterse alabilir, istemezse de almaz ancak eski ürünü bozulduğunda onu tamir ettirmek için harcayacağı paraya yenisini almak daha mantıklı olmaz mıydı?” mottosuyla bilinçli eskitmeye yeni bir boyut kazandırmıştı.

Teknoloji Firmaları Kendi Emellerine Ulaşmak İçin Tüketiciyi Kukla Gibi mi Kullanıyor?

“Eski ürünü çöpe at, yenisini al” fikri teknoloji üreticileri tarafından sürekli tüketicilerin aklına kazınmaya çalışılıyor. Tüketim çılgınlığına her geçen gün yeni boyutlar kazandıran üretici firmaları bu tüketim çılgınlığına adeta önderlik ediyorlar. Akıllı telefon piyasasını göz önüne alırsak aslında son yıllarda çıkan birçok firmanın yeni modelleri arasında gözle fark edilmeyecek derecede farklar olduğunu fark edebilirsiniz. Her modelin tasarım çizgilerinin dahi birebir olması ve farklı olan tek şeyin model sayısı ve ürünün fiyatı olduğuna dikkat çekersek aslında bilinçli eskitmenin bir hastalık gibi tüm dünyayı nasıl sardığını fark edebiliriz.

Bunu da okuyun >  Alışkanlıklarımızı Değiştirmek Yaklaşık 66 Gün Sürüyor!

Bilinçli Eskitme ile İlgili İzleyebileceğiniz İçerik;

Barış Özcan anlatımıyla…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim