Bir Şey Öğrenmek İçin 10 Bin Değil 20 Saat Yetiyor! | Teknoloji haberleri

Bir Şey Öğrenmek İçin 10 Bin Değil 20 Saat Yetiyor!

1 dakikada okuyun


0

Hepimiz her gün yeni bir şeyler öğrenmek, yeni bir alışkanlık veya hobi edinmek için belirli bir vakit ve efor harcıyoruz. Bazen ne kadar çabalarsak çabalayalım yeni bir şey öğrenmede veya hobi edinmekte oldukça zorlanıyoruz. Peki yeni bir şey öğrenmek için nasıl ve ne kadar süre çalışmamız gerekiyor?

Bilinen bir kanıya göre insanların bir konuyu öğrenmesi için gereken sürenin 10 bin saat olduğu iddia edilmektedir. Yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek, bir spor dalını öğrenmek veya bir konuda uzman olmak için 10 bin saat çalışmamız gerektiği söyleniyor. Yeni bir şey öğrenmek için günde 1 saat düzenli bir şekilde çalıştığımızı farz edersek 10 bin saat kuralına göre bu yeni alışkanlığı edinmek yaklaşık 28 yıl sürüyor. Peki gerçekten de bu kadar süre mi gerekiyor?

Bir Şeyi Öğrenmek İçin Sadece 20 Saat Yeterli!

Uzman yazar ve bir bilim adamı olan Josh Kauffman konu ile ilgili TED Konuşmasında bu sürenin aslında 20 saat olduğunu belirtiyor. Kauffman’a göre 10 bin saat çalışmak bir konuda profesyonel olmak için gereken süre aslında. Bir insanın her konuda profesyonel olma imkanı bulunmuyor ve insanlarda her konuda profesyonel derecede bilgi sahibi olmak istemiyor.

Kauffman’a göre bir enstrümanı iyi çalabilmek için yalnızca 20 saat çalışmak yeterli. Günde 45 dakikalık bir çalışma ile 1 ay gibi kısa bir sürede bir konu hakkında yeterli bilgi sahibi olabilirsiniz. Mark Zuckerberg ve Elon Musk gibi ünlü isimler tarafından kullanılan bu tekniği uygulamaya sokmak için tam olarak ne yapmamız gerekiyor peki?

Adım Adım Çalışın

Bir konuda bilgi sahibi olmak için ilk adım olarak çalışmanızı adımlara ayırın. Örneğin piyano çalmayı öğrenmek istiyorsanız günlük 45-60 dakikalık periyotlarla çalışın. Bu süreyi aşmamaya çalışın.

Bunu da okuyun >  Alışveriş Yaparken Daha Ucuz Ürünlere Yönelme Eğilimi: Decoy Effect

Hata Yaptığınızda Vazgeçmeyin

Yeni bir alışkanlık edinirken veya yeni bir şey öğrenirken mutlaka hata yapacaksınız. Hatalarınızdan ders çıkararak çalışmanıza devam edin. Hatanıza takılıp bu işi öğrenemem diyerek vazgeçmeyin.

20 Saat Kotanızı Doldurun!

Bir konuda temel bir yapıya sahip olabilmek için 20 saat barajınızı geçmeyi ihmal etmeyin. 20 saati doldurana kadar çalışmanıza devam edin. Günde yalnızca bir saat çalışarak bir ders hakkında, tarihi bir konuda veya hobi hakkında temel bilgi edinebileceksiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim