Neredeyse Her Gün Yaşadığımız ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Akıl Oyunu! | Teknoloji haberleri

Neredeyse Her Gün Yaşadığımız ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Akıl Oyunu!

2 dakikada okuyun


4
3 shares, 4 points

Ben bu anı daha önce yaşamıştım, bu kokuyu bir yerden hatırlıyorum veya yolda yürürken sanki ben bu yollardan daha önce geçmiştim dediğiniz olaylar sizin de başınıza geliyor mu? Hemen hemen neredeyse her insanın başına gelen bu olayların aslında bir gerçeklik payı bulunuyor mu? İşte neredeyse her insanın başına gelen 10 bilimsel akıl oyunu!

1)Deja Vu

Deja vu Fransızca kökenli bir kelime olup “önceden yaşanmış” anlamına gelmektedir. Bir olayı daha önce yaşadığımız veya ilk kez gittiğimiz bir mekanı daha önce gördüğünüzü daha önce sizlerde hissetmişsinizdir. Her ne kadar yeniden yaşadığımızı hissetsek te daha önce yaşadığımız olayların detaylarını anımsayamayız. Bu bilimsel olarak bir hastalık değil, beyinde bulunan işlevlerde meydana gelen küçük anomalilerden kaynaklanmaktadır.

2)Deja Vecu

Deja vecu olayı insanların deja vu yaşadıkları sırada düşündüklerinde başlarına gelen şeydir. Deja vecu olayı deva vuya kıyasla kokuları ve sesleri anımsamaya verilen isimdir. Deja vu da ise bu durum görmeye dayalıdır.

3)Deja Senti

Deja Senti durumu ise bir şeyi daha önce hissetme durumudur. Genellikle epileptik hastalarında ortaya çıkan deja senti durumu “Daha önce de bu şekilde hissetmiştim” şeklinde özetlenebilir.

4)Deja Vize

Deja vize durumu ilk kez gittiğiniz bir mekanı veya ortamı daha önce bilme durumuna verilen isimdir. Ancak bu durum insanlarda pekte yaygın değildir.

5)Jamais Vu

Deja vu olayının zıddı olarak tanımlanan Jamais vu durumunda daha önce yaşadığımız bir olayı hatırlayamamamız veya daha önce deneyimlediğimiz bir olayı anımsamama durumudur.

6)Presque Vu

Aklımıza gelen ancak dilimize varmayan ifadeler için verilen durumlardır. “Tam dilimin ucunda” dediğimiz durumlara Presque vu olayı denilmektedir.

7)L’esprit de L’escalier

L’esprit de L’escalier durumu olmadık bir durumda yarım bıraktığınız sorunun cevabının aklınıza gelmesi durumudur. Özellikle tuvalet, gece yatakta tam uyumaya hazırlanırken ya da otobüste seyahat ederken o fikir ampulünün yanması olarak özetleyebiliriz.

Bunu da okuyun >  Bir Şey Öğrenmek İçin 10 Bin Değil 20 Saat Yetiyor!

8)Capgras Delusion

Kişinin nesnelerin veya yakınlarının yerine başka bir varlığın ya da şeytanın geçtiğine inandığı durumdur. Bu durum tamamı ile sanrısal bir hastalıktır. Her insanda gözükmemektedir.

9)Fregoli Delusion

Fregoli Delusion ya da Fregoli Sendromu olarak adlandırılan bu durumda insanların görünümlerinin değiştiğini düşünme durumudur. İlk başlarda bu sanrıya sahip olan insanlar belirledikleri bir kişiyi her yerde ve herkeste görmeye başlar ve sonunda herkes bir kişiye dönüşür. Bu sanrısal bir hastalıktır.

10)Prosopagnosia

Bu durumda insanlar etrafından kişilerin yüzlerini ve nesneleri zamanla tanıyamaz hale gelmektedir. Etrafındaki nesneleri veya kişileri kokusundan ve ses tonundan tanımaya başlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

4
3 shares, 4 points

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim