ABD Bitcoin'in Gizemli Mucidinin Kimliğini Tespit Etmiş Olabilir! | Teknoloji haberleri

ABD Bitcoin’in Gizemli Mucidinin Kimliğini Tespit Etmiş Olabilir!

1 dakikada okuyun


0

Amerika Birleşik Devletler’nin yurt dışı istihbarat ajansı CIA, geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve ekonomide devrim niteliği taşıyan Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’yu tanıyor olabilir. CIA’ye oldukça yakın olan iki ABD’li gazeteci Satoshi Nakamoto olarak bilinen ve gerçek kimliği hala sır olan Bitcoin’in mucidinin gerçek adının öğrenildiğini iddia ediyor.

Geçtiğimiz yıl piyasalardaki yükselişiyle adını tüm dünyaya duyuran Bitcoin beraberinde akıllarda birçok soru oluşturdu. 2008 yılında ortaya çıkan ve Satoshi Nakamoto lakaplı biri tarafından icat edilen Bitcoin’in o yıllarda tam olarak kim tarafından icat edildiği pekte merak konusu değildi. Ortaya ilk çıktığı dönemlerde birçok yasa dışı para transferleri için kullanılan ve geçtiğimiz yıllarda özel borsalarda yatırımların artmasıyla birlikte adından söz ettiren Bitcoin ve kurucusu merak konusu haline geldi.

ABD İstihbaratının Dikkatini Çekti!

Bitcoin ile birlikte piyasaya kısa sürede yüzlerce kripto para birimi sürüldü ancak yalnızca Bitcoin’in kurucusunun adı hala anonim olarak duruyor ve bu durum ABD istihbaratının ilgisini bir hayli üzerine çekmiş gibi duruyor. ABD’li iki gazetecinin yaptığı araştırmalar sonucu Satoshi’nin gerçek kimliğine dair birçok şaşırtıcı bilgi ortaya çıktı. Motherboard isimli bir firmada çalışan gazeteci yazar Daniel Oberhaus Amerika’da bulunan Bilgi Özgürlüğü Yasası kapsamında 3 farklı istihbarat ajansına çeşitli mailler yolladı. Satoshi Nakamoto’nun adını taşıyan tüm e-posta bilgilerini FBI ve CIA’den talep eden Oberhaus CIA yetkililerinden red cevabı aldı. CIA’in bu paylaşımları reddetmesi bir nevi “elimizde bilgi var ama paylaşmıyoruz” anlamına geliyor.

Örgütten gelen red cevabı ile birlikte şüphelerin biraz daha arttığını belirten gazeteci CIA’in Satoshi hakkında birçok bilgiye sahip olduğunu iddia ediyor. Aynı şekilde bir yaklaşım gösteren bir diğer gazeteci yazar Alexander Muse ise geçtiğimiz yıllarda Satohi ile ilgili birçok haber yayınlamıştı. Konu ile ilgili ABD’nin İç Güvenlik Bakanlığına başvurularda bulunan gazeteci, “NSA, Satoshi’nin kimliğini belirlemek için parmak izini oluşturma stratejisi yürüttüğünü, internette dolaşan tüm Satoshi içerikli yazılardan anahtar kelimeler tespit edildiğini” açıkladı. Bu anahtar kelimeler ile Satoshi’nin kimliğine dair araştırmaların kapsamı bir hayli daraldığı iddia ediliyor.

Bunu da okuyun >  Medya Bize Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

İki gazetecinin yaptığı araştırmalara göre ABD İstihbarat örgütleri Satoshi Nakamoto’nun kimliğini veya ona dair en belirlin bilgilere ulaştığını gösteriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir