Medya Bize Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor? | Teknoloji haberleri

Medya Bize Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

2 dakikada okuyun


0

Günümüz dünyasında birçok bilgiye sosyal medya başta olmak üzere çeşitli medya mecraları aracılığı ile ulaşıyoruz. Televizyonda gösterilen ana haber bültenlerini, Twitter ve YouTube trendlerini neredeyse her gün milyonlarca insan takip ediyor ve mecralarda onlarca hatta yüzlerce haber, bilgi ve birçok şey bizlere aktarılıyor. Peki bu insanların yüzde kaçı bu haberlerin doğruluğunu sorguluyor olabilir?

Günümüzde gerçek haberleri veya olguları iki farklı şekilde algılayabiliriz. İlki bireyin kendi deneyimi ile ikincisi ise haber, sosyal medya ve ikinci bir şahıs tarafından anlatıldığı bir şekilde algılayabiliriz. İşte gerçekliği ve olguları algıladığımız ikinci yol bizi en çok yanıltan nokta olarak göze çarpıyor.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk tarafından ele alınan “Medyanın Gerçeklik İnşası ve Gerçeklik Algısı” adlı makalede haber gerçekliğini özgün gerçeklik, sunumsal gerçeklik ve algısal gerçeklik olarak 3 farklı boyutta incelememiz gerektiğine vurgu yapıyor.

Özgün gerçeklik sosyal medya veya haber kanallarında yayımlanan olayların kurgu veya haberi yazanın yorumu olmadan anlatıldığı durumdur. Bu boyutta haberin gerçekliğine dair herhangi bir şüphe doğmuyor. Ancak bu haber herhangi bir yorum veya farklı bir bakış açısıyla sunulduğunda gerçek artık haberi yapan kişinin penceresinden görülmektedir. Yayımlanan haber her ne kadar doğru olsa da artık bir kişinin penceresinden bakmaktayız.

Twitter ve YouTube gibi milyonlarca insanlar tarafından kullanılan sosyal mecralarda amatör sosyal medya kullanıcıları tarafından yapılan haberler bilinçli veya bilinçsiz olarak haberi olduğu gibi yansıtmamaktadır. Prof. Dr. Türk’e göre okuduğumuz bu haberler artık gerçek değil, gerçeğin kurgulanmış sunumudur.

Doğru Bilinen Yanlışlar!

Sinema, sosyal medya, haberler ve daha birçok kitle iletişim aracı aslında bizlere gerçeği çok az veya kurgulanmış bir biçimde sunuyor. Örneğin onlarca belgesele ve korku filmine konu olmuş köpek balıkları belki de dünyanın en ölümcül hayvanı olarak bilinmekte. Belki de korkunç dişleri ve soğukkanlılıkları nedeniyle bizlere öyle geliyor.

Bunu da okuyun >  ABD Bitcoin'in Gizemli Mucidinin Kimliğini Tespit Etmiş Olabilir!

Yapılan araştırmalara göre 1580 yılından bu yana köpek balığı saldırısından dolayı ölen insan sayısı 497. Yalnızca İkinci Dünya Savaş’ında ölen insan sayısı yaklaşık 65 Milyon. Yılda ortalama 475 bin kişi insanlar tarafından, 725 bin kişi ise sivrisinekler tarafından ölüyor.

Peki siz izlediğiniz sinema filminin, videonun veya okuduğunuz blog ve haber yazısının ne kadarını “Gerçek” olarak görüyorsunuz? Eğer sorgulamaya başladıysanız ilk işiniz bu yazdıklarımı sorgulamak olsun!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir