Türkiye Yalan Haberlere En Çok Güvenen Ülke Oldu! | Teknoloji haberleri

Türkiye Yalan Haberlere En Çok Güvenen Ülke Oldu!

1 dakikada okuyun


0

Son yıllarda artan sosyal medya kullanımı ve milyonlarca insanın yayıncı statüsüne eriştiği bu süreçte yalan haber yayıncılığı geçmiş yıllara göre bir hayli artış gösterdi. Reuters tarafından yapılan bir araştırmada 2018 yılı yalan haber bilançosu açıklandı. Yaklaşık 37 ülkede yapılan araştırma sonrası Dijital Haber Raporu yayımlandı raporda Türkiye’ye ilişkin verilerde yer aldı. Raporda dinleyici, okuyucu ve izleyicilerin internet ortamında paylaşılan bilgiye karşı gösterdiği refleks ve davranışlar yer aldı.

Türkiye’de Yapılan Yanlış Haber Paylaşımı ve Bu Haberlere İnanma Durumları Şu Şekilde;

  • Whatsapp’ı haber kaynağı olarak en çok kullanan 4. ülke olduk. Birinci sırada Malezya bulunurken onu Brezilya ve İspanya takip etti.
  • Ülkemizde her 3 kişiden 1’i Whatsapp’ı haber kaynağı olarak görüyor. Whatsapp her ne kadar bir haber kaynağı olmasa da buradan gelen mesajlara ve grup paylaşımlarına büyük bir oranda inanma artışı bulunuyor.
  • Türkiye’de insanların yaklaşık %65’i siyasi görüşünü sosyal medya aracılığı ile dile getirmenin başına bela açacağını düşünüyor. Türkiye bu oranla dünyada birinci sırada yer aldı. Ülke olarak siyasi görüş belirtirken en çok endişe duyan ülkeyiz.
  • Ülkemizde kendi seçtiği kaynaklara güvenen insanların oranı %43 iken gördüğüm habere güvenirim diyenlerin oranı %38 oldu.
  • Türkiye’de sosyal medya üzerinden paylaşılan haberlere güven oranı %33 dünya ortalaması ise %23 oranında.
  • İnternette karşılaştığı bilginin doğruluğundan şüphe duymayan kişilerin oranı %40 yani toplumun büyük bir kısmı internette yer alan haberleri sorgusuz kabul ediyor.
  • Ülkemizde her 10 kişiden 7’si yalan haberlerle ilgili devletin adım atması gerektiğini düşünüyor.

Reuters tarafından yapılan araştırmaya göre ülkemizde yapılan haberlere toplumun büyük bir kısmı şüpheli yaklaşıyor veya kesin bir güven duymuyor. Toplumun bir kısmı ise yalan haberlere körü körüne inanmayı tercih ediyor.

Bunu da okuyun >  Medya Bize Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?

Toplumun büyük bir kısmı ise yalan haberlerle ilgili devletin çeşitli yaptırımlarda bulunması gerektiğini düşünüyor. Nitekim geçmiş yıllarda birçok konuda ülkemizde yalan haber krizleri ortaya çıkmıştı.

Yapılan araştırma belirli bir kesim içinde yapıldığı için Türkiye geneli rakamlarının değişiklik gösterilebileceği düşünülebilir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim