İş ve Eğitim Hayatımızda Üretkenliğimizi Olumsuz Etkileyen Nedir? | Teknoloji haberleri

İş ve Eğitim Hayatımızda Üretkenliğimizi Olumsuz Etkileyen Nedir?

2 dakikada okuyun


0

Gündelik hayatımızda birçoğumuz ister iş hayatında isterse eğitim hayatında birçok işle meşgul oluyoruz. Bu işlerin yanı sıra hobi, eğlence, kişisel uğraşlar ve daha birçok meşguliyetle haşır neşir oluyoruz. Çoğu insan bu iş hayatı veya eğitim hayatı ile bu kişisel meşguliyetler arasında bir düzen tutturamıyor ve zaman yönetimini başaramıyor. Peki hem iş hayatında hem de özel hayatımızda dikiş tutturabilmek için ne yapabiliriz?

Zaman yönetimi uzmanlarına göre hayatımızın her alanında daha üretken olabilmek için yapılması gereken en önemli faktörün kafamızı, gereksiz ve çok fazla işle meşgul etmemekte yattığını belirtiyor. Nitekim birçok insan çok fazla işi aynı zaman diliminde yürütmeyi denedikçe verimimiz düşüyor ve yapılan işler sağlıklı bir biçimde yürümüyor. Atalarımızın da dediği gibi iki karpuz bir koltuğa sığmaz. Bir yandan eğitim hayatımız devam ederken öbür taraftan sürekli dizi izleyip, dil öğrenmeye çalışmak, spor yapmak gibi birçok etkinliği aynı zaman diliminde yürütmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Nitekim bugüne kadar gelmiş tüm başarılı insanlar işlerini az ama sürekli olarak yaptığı için işlerinde başarılı olabilmişlerdir. Aslında işin sırrı “az ve öz” felsefesinde yatıyor.

Çok Fazla İş ve Az Zaman Kavramı

Uzmanlar tarafından yapılan 8 farklı testte insanların toplantı, randevu ve görevlerinin olduğu aynı zaman dilimlerinde zamanı daha kısıtlıymış gibi hissettiğini ortaya koymuştur. Eğer sizlerde birer öğrenci iseniz sınav haftalarının nasıl olduğunu gayet iyi biliyorsunuzdur. Zamanın kısıtlı olması hissi sebebi ile işlerimizi bitirmeye zamanımızın kalmadığını düşünerek işlerimizi ertelemeye veya onları yarım bırakmaya çalışıyoruz. Bu sebeple bu gibi durumlarda insanların daha basit ve kısa süreli işlere yöneldiği saptanmış.

Ertelemek ve Aynı Anda Birçok İş Yapmak Üretkenliğimizi Önemli Ölçüde Etkiliyor!

İster iş hayatı olsun isterse eğitim yapmamız gereken her işi zamanında değil de son zamana kadar erteleme sonucu oluşan iş yığınları üretkenliğimizi önemli ölçüde etkiliyor. Üretkenliğin en önemli faktörlerinden bir tanesi de kuşkusuz önemli işlerin yapılacak listemizde ilk sıramızda olması gerektiği gerçeğidir. Önemli işlerimiz sürekli bizlere zor geldiği için ve yapmak istemediğimiz için hep son zamana aksatıyoruz bu süreçte de bizim için önemli olmayan işlerle daha çok meşgul olmamız bizleri olumsuz yönde etkiliyor. Örneğin sınav haftası gelen Cennet Mahallesi izleme isteği ve normalde aklımızın ucundan bile geçmeyen kitap okuma isteği laneti.

Bunu da okuyun >  WhatsApp'ta Numarayı Rehbere Kaydetmeden Nasıl Sohbet Edebilirim?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir