Twitter'da yıllar önceki atılan tweetleri nasıl görebiliriz? | Teknoloji haberleri

Twitter’da yıllar önceki atılan tweetleri nasıl görebiliriz?

1 dakikada okuyun


0

21 Mart 2006 yılında Jack Dorsey isimli bir yazılımcı tarafından geliştirilen Twitter, günümüzde dünyanın en popüler sosyal medya araçlarından bir tanesi haline geldi. Birçok insana göre Twitter ilk kurulduğunda dünyanın kısa mesaj uygulaması olarak adlandırılıyordu. Fakat yıllar geçtikçe gelişen ve birçok sanatçı, politikacı, kurum ve kuruluşun resmi açıklama yaptığı bir mecra haline gelen Twitter’da günümüzde yaklaşık 350 milyon aktif kullanıcı yer almaktadır.

Kullanıcılar tarafından atılan ve geçtiğimiz yıla kadar 140 karakter ile sınırlandırılmış tweetler, Kasım 2017 tarihi itibari ile 280 karaktere çıkarılmıştı. Kuruluşunun üzerinden yaklaşık 12 yıl geçen sosyal medyayı ülkemizde ve dünyada yıllardır kullanan kullanıcılar bulunmakta. Geçen bu süre içerisinde attığımız birçok tweet ve alışkanlıklarımız değişime uğradı. Peki bundan yıllar önce insanlar nasıl tweet atıyordu?

Artık ülke gündemlerinin belirlendiği bu mecrada geçmişte kimsecikler yokken insanlar neler yazıyordu? En önemlisi bizler ilk adımımızı attığımızda neler yapıyorduk. Twitter’ın sahip olduğu gelişmiş arama motoru ile bir kullanıcının herhangi bir tarihte attığı tweetlere veya belirli bir anahtar kelime yazarak bununla ilgili attığı tweetlere bakabilmemiz mümkün. Twitter gelişmiş arama ile yıllar önce attığımız tweetlere de göz atabilmemiz mümkün.

TwitPic ve TinyUrl ile Daha Gelişmiş Tweet Arama

Twitter platformu kurulduğu ilk yıllarda günümüzde artık temel taşı olmuş özellikleri dahi bulunmuyordu. Link ön izleme, zincir yanıtlar ve en önemlisi otomatik retweet gibi özelliklerin henüz bulunmadığı bir Twitter hayal edin. Twitter’da bir dönem yer alan ve günümüzde artık tarih olmuş uygulamaları düşünün.

İlk yıllarda kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan TinyURL ve TwitPic bu uygulamaların başında geliyor. Bu uygulamaları kullanarak aslında Twitter’ın nasıl bir değişim gösterdiğine tanık olabilmeniz mümkün. İlk yıllarda insanların Twitter’da ne gibi paylaşımlar yaptığını görebilmemizi sağlayan bu uygulamaları kullanmak için hesabınızın 10 yaşından büyük olmasına gerek yok. Bu iki uygulamayı kullanarak farklı zaman dilimlerinde atılan tarihi tweetlere göz atabilirsiniz. Ancak 10 yıl gibi bir süredir platformda herhangi birini takip etmemiş iseniz uygulamadan herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz.

Bunu da okuyun >  WhatsApp'ta Numarayı Rehbere Kaydetmeden Nasıl Sohbet Edebilirim?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir