Devlerle kapışın şehri kurtarın: Extinction oyunu | Teknoloji haberleri

Devlerle kapışın şehri kurtarın: Extinction oyunu

2 dakikada okuyun


1
1 point

Şimdi bir yanda büyük firmaların, AAA kalitesinde diye adlandırdığımız oyunları var; bir yanda da bağımsız yapımcıların hazırladığı ve zaman zaman kaliteleri AAA’ya ulaşsa bile oyunların satış fiyatlarıyla farklı bir klasmana düşen bağımsız yapımlar bulunmakta. Siz yapım ve dağıtım firmalarını ayrı tutup bunlara güzel isimler bulunca da bir oyunu AAA kalitesinde diye lanse etmeye çalıştığınızda ise Extinction’ın durumunda düşersiniz. Bir AC Origins, bir God of War ile aynı fiyattan satılan ama oyunu bir kenara bırakma sürenizin yarım saati bulduğu Extinction, bizi Attack of Titan’da olan bitenin Orc’lu versiyonuyla buluşturuyor. Senaryoya göre büyük ve zırhlı devler insan şehirlerini mütemadiyen yıkımla buluşturmakta ve onları da ancak seçilmiş, özel silahlara sahip insanlar durdurabiliyor. Biz de Avil adında bir arkadaşı kontrol ediyor, Ravenii ırkının üyesi olan yaratıklara karşı büyük bir mücadeleye giriyoruz. Konu ilk bakışta umut vadeden bir yapıda olsa da senaryonun sadece yazı ve seslendirmeye sahip sıkıcı ara sahnelerle anlatılıyor olması, atmosferi hiçbir şekilde güçlendiremiyor ve konuyu bir kenara koyuyorsunuz. Oynanışta da ilk aşamada gayet akıcı ve güzel bir mekanik bizi karşılıyor. Avil son derece atletik ve atik bir karakter. Saldırı hareketleri çok seri ve bir binanın tepesine ulaşmanız sadece saniyelerinizi alıyor.

Bölümlere ayrılmış oyunda, her bölümde hem ana bir görevimiz oluyor, hem de challenge niteliğinde, bu görevi yapmaya çalışırken dikkat etmemiz gereken yan gereksinimler bulunuyor. Görevler genelde sakin başlıyor ama kısa bir süre sonra ogre adındaki devlerin saldırılarıyla hızlanmanız gerekiyor.

Devleri devirmek, oyundaki en çok yaptığımız ve en önemli iş. Her devin uzuvlarını kesebilmek mümkün ve özellikle bacaklarını kestiğimizde bir süreliğine yere oturup saldırıya açık hale geliyorlar. Eğer halen kolları serbestse bizi savuşturmaya çalışıyorlar fakat yürüyebilir haldekine nazaran çok daha etkisizler. Bu süre zarfında bir devi boynuna saldırıp öldüremezseniz de uzuvları kertenkele kuyruğu gibi yeniden çıkıyor, tekrar şehre saldırmaya devam ediyorlar. Eğer devleri zamanında durduramazsanız şehri yerle bir etmeleri kaçınılmaz oluyor, bölüm de bir anda sonlanıyor. Devler bir yandan o kadar güçlü ki saldırılarının çoğu sizi tek vuruşta öldürebiliyor. Onlara karşı da hızınızı kullanmanız gerekmekte. Devler başlarda korumasız bir şekilde karşımıza çıkıyor, sonraki bölümlerdeyse birçok zırhla birlikte gelerek önce zırhlarıyla mücadele etmemizi öngörüyorlar. Öyle böyle derken de bir bakıyorsunuz sadece devlere zıplayıp vurma odaklı, sıkıcı ve son derece monoton bir oynanış içerisine düşmüşsünüz.

Bunu da okuyun >  Farm Manager strateji oyunu

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

1
1 point

Bir tepki verin

Bravo Bravo
1
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir