Farm Manager strateji oyunu | Teknoloji haberleri

Farm Manager strateji oyunu

2 dakikada okuyun


0

Farm Manager bir simülasyon değil, Harvest Moon veya Stardew Valley’ye benzeyen ancak işin ciddi taraflarına odaklanmış bir strateji oyunu. Sandbox modu yanında hikaye modları da bulunan oyunda yaşlı babamızın işlettiği aile çiftliğimiz bir tornado tarafından tarumar edilmiştir ve işin ucundan tutup her şeyi yoluna koymamız istenir. Elbette şehirli bir “genco” olarak çapayı elimize alıp toprağa vurmayalı bir araba yıl olmuştur. Haliyle yol yordam gerekir ki bu noktada kalender bir ilkokul arkadaşımız çıkagelir ve bize işin inceliklerinden bahseder. Tutorial moduna hoş geldiniz.

Oyunda ilk görevlerimiz çiftliği onarmak ve iş öğrenirken hayvanları aç bırakmamak üzerine kurulu. İçten içe emekli olup çiftlik işlerini ebediyen bize kilitlemek isteyen babamızın planlarının tıkır tıkır işlediğini henüz fark edemediğimizden orta sahanın dinamosu gibi çalışıyor, kah tarladan hasat ettiğimiz otları hayvanlara taşıyarak, kah süt satarak ekonomimizi düze çıkartmaya çalışıyoruz.

Çiftlik dediğimiz şey öyle baba oğul yürütülebilecek bir kurum olmadığından işçilere de ihtiyacımız var. Aylık bir yevmiye karşılığında bağladığımız işçilerin kimisi traktör kullanma konusunda gerçek bir Schumacher, kimisi bitkileri coşturuyor kimisi de danaların kulağına fısıldayan, hayvan bakımından anlayan türden. Üstelik bu yeteneklerini para karşılığında geliştirebiliyorsunuz da. Oyunda mevsimler var ve kışın havalar soğuduğunda ayçiçeği ekilmiyor bildiğiniz gibi. Haliyle devreye mevsimlik işçiler giriyor ve hasadın coştuğu yaz aylarında “kadrolu” çalışanlarınız ile beraber işleri döndürmenize yardımcı oluyorlar.

Oyunda çok keyili bir ekosistem var, hemen anlatalım. Mesela faydacı düşünüp tarlalarınızın tamamını çilek veya elma gibi para getiren ürünlere ayırmanız, eğer hayvan besliyorsanız sizi sürekli olarak dışarıdan ot vs. almaya satın almaya zorluyor. Bu yüzden ekilebilir alanlarınızın bir kısmını otluk olarak bırakmanız veya ayçiçeği gibi şeylere ayırmanız gerekiyor. Bu otluklar belki sizi zengin etmeyecek ama hem hayvanlarınızın beslenmesine yardımcı olacak hem de artan kısmını silaj yaparak satıp para kazanabileceksiniz. Aynı şekilde arı kovanları dikebiliyorsunuz ve eğer bu kovanlar belirtilen çiçekli bitkilerin boy verdiği tarlaların yakınındaysa ürünün kalitesi artıyor (Anzer Balı?) ve haliyle satıştan elde ettiğiniz gelir yükseliyor. Tarla büyüdükçe her işe yetişmek güçleşiyor ve bu noktada oyunun “otomatik işçi yerleştirme” sistemi de yetersiz kalmaya başlıyor. Bir diğer konu da grafiklerin hiç de fotoğraflarda gördüğünüz gibi olmaması, özellikle yakından baktığınızda modellemelerin son derece yetersiz ve eski gözükmesi. Buna Unity ile tasarlanan oyunun optimizasyonunun iyi olmamasını ve buradan köye yol olabilecek bugları da eklediğinizde oyunun teknik tarafında mızrağın çuvala sığmadığını anlayabilirsiniz. Bu zaten bir sır değil zira oyun bugları ve geliştiriciye bakılırsa bazı sahte DMCA (telif hakkı) şikayetleri sebebiyle Steam’de satışa geçici olarak kapatılmış durumda. Yapılan güncellemelerin ardından oyunun sorunları azalsa da hala tamamı bellenmemiş tarlalar, masaüstüne düşüşler ve veteriner geldiğinde bile iyileşmeyen hayvanlar gibi sıkıntılar her köşe başında karşınıza çıkıyor. Öyle ki aynı hatayı iki kez görmüyor, her seferinde buglar aleminde başka bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

Bunu da okuyun >  Yakuza 6: The Song of Life

Farm Manager 18 oynanışı keyili ancak teknik sıkıntıları sebebiyle potansiyelini gösterememiş bir oyun. Steam’de tekrar satışa çıktığında bile sadece türün tutkunlarına hitap edecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
0
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir