Hey yeni nesil! Neverwinter Nights: Enhanced Edition oynamaya ne dersiniz? | Teknoloji haberleri

Hey yeni nesil! Neverwinter Nights: Enhanced Edition oynamaya ne dersiniz?

2 dakikada okuyun


2
2 points

Bir yandan benim gibi dinozor oyuncuları mutlu ediyor, bir yandan da günümüz oyuncularına geçmişte neler kaçırdıklarını gösteriyor. Bu seferki Enhanced oyunumuz, özellikle CRPG severlerin uzun saatlerini başında geçirdiği Neverwinter Nights serisinin ilk yapımı. Unutulmuş Diyarlar isimli dünyayı ilk defa üç boyutlu şekilde beğenimize sunmasıyla da CRPG dünyasında önemli bir yer tutan bu oyun, bakın ne gibi değişiklikler geçirmiş. Unutulmuş Diyarlar denildiği zaman aklınıza sonu gelmeyen romanlara sahip kocaman bir dünya gelmeli. R.A. Salvatore tarafından yaratılan dünya, bugün RPG camiasının en bilinen üç eserinden birisidir. Neverwinter da aslında bu dünyanın içerisinde bir şehir adından başka bir şey değil. Daha doğrusu bu dünyanın adı Fearûn’dür. Buranın içerisinde Sword Coast isimli bölgede bulunan Neverwinter, daha önce görülmemiş bir saldırı altındandır. Oyunun temelinde de yarattığımız basit bir karakteri, bu saldırı esnasında nasıl bir kahramana dönüştürdüğümüzü deneyim etmekteyiz.

Neverwinter Nights’ın belki de en önemli özelliklerinden birisi, daha önceleri üretilmiş olan Baldur’s Gate ve Icewind Dale gibi klasik D&D oyunlarında kullanılan D&D 2nd Edition yerine, ilk defa 3rd Edition kural sistemini kullanan oyun olmasıdır. İki basım arasındaki kural farklılıkları bir hayli fazla olduğu için, bambaşka bir CRPG sistemi ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu oyunun konsol kısmında, tıpkı masa üstü RPG’lerde olduğu gibi her karakterin yaptığı hareket ve hareketi yapmak için attığı zarın sonuçları net bir şekilde belirtilmektedir. Bugün için klasik diyebileceğimiz bir hikâye akşına sahip olan oyun, 3rd Edition oyun mekaniklerini ve oyunun kural sistemini o kadar iyi bir şekilde kullanmıştır ki hemen her türlü RPG sever, bu oyunu benimsemiştir. Peki, aradan geçen 16 yılın arından, Enhanced Edition etiketi ile karşımıza tekrardan çıkan Neverwinter, ne gibi yenilikler getirdi. Bir defa her yenilenen oyunda olduğu gibi, grafik teknolojisi gözle görülür derecede geliştirilmiş.

Bunu da okuyun >  Oyun başlıyor: CNR Games Week video oyunları ve teknolojileri fuarı

4K Grafikler

Ayrıca 4K desteği de tam olarak oyuna eklenmeyi başarmış. Bugüne kadar oyun için üretilen iki büyük eklenti paketi olan Shadows of Undrentide ve Hordes of the Underdark da deneyim edilmeye hazır. Ayrıca üç farklı Premium modül de kullanılmayı bekliyor. Özellikle Neverwinter camiasındaki söz sahibi kişilerle birlikte çalışan yapımcı ekip, birçok sıkıntıyı da ortadan kaldırmayı başarmış ki bunların en başında multiplayer deneyimi geliyor. The Aurora Toolset ile kendimize ait bir dünya yaratmak da bir başka kayda değer gelişme olmuş. Ayrıca Dungeon Master Client ile hikâye anlatıcı rolüne bürünmek de mümkün. Yine de oyunun ilk 3D CRPG denemelerinden birisi olması sebebiyle grafiklere bakmanın herkes için çok güç olacağını düşünüyorum. Hatta eskisi gibi kalsaymış, sanıyorum bu kadar göze batmazmış. Ayrıca şu kapılara ve duvarlara takılıp kalma dramının 16 yıl sonra devam ettiğini görmek de tam bir ıstırap oldu.

Neverwinter Nights: Enhanced Edition oyununu satın almak için Steam üzerinden arama yapabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
2 points

Bir tepki verin

Bravo Bravo
4
Bravo
Yok artık Yok artık
2
Yok artık
Beğendim Beğendim
4
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir