Jalopy araba simülasyon oyunu | Teknoloji haberleri

Jalopy araba simülasyon oyunu

2 dakikada okuyun


2
1 share, 2 points

İki yıllık erken erişim süresi boyunca çok sayıda güncelleme alan oyunda Doğu Berlin’den başlayan dönüş yolu maceramız Çekoslavakya, Macaristan, Yugoslavya ve Bulgaristan’ın ardından Kırklareli – Dereköy sınır kapısından geçerek ulaştığımız İstanbul’da sona erdi. Bunlara ek olarak bir sürü yeni özellik de oyuna eklendi. Jalopy, külüstür bir araba ile çıktığımız bir yol hikayesi oyunu. Ama burada duralım! Bu hikaye bir Türk amca ile yeğenini anlatıyor. Etrafınızda belki Berlin Duvarı yıkılmadan önce Almanya’ya çalışmaya gidip sonra da tatil için veya temelli geri dönen yakınlarınız olabilir, işte bu oyun bize o yolculuğu yaşatmaya çalışıyor.

Oyunda Doğu Alman yapımı Trabant 601 aracından esinlenilmiş Laika 601 Deluxe arabasını kullanıyoruz. Bunu önce amcamızın garajında sıfırdan topluyor ve ardından Lütfi amcamızla birlikte yola koyuluyoruz. Oyunu geliştiren MinskWorks yani Greg Pryhmachuk aslında bir Türk ile evli bu hikaye de hiç yabancı gelmiyor.

Aracımızı anahtarıyla çalıştırmak, motor parçalarını değiştirmek (zamanla arıza çıkartıyor), lastiklerini değiştirmek ve bunları onarmak için gereken alet edevat çantalarını marketlerden alabiliyoruz. Yedek yakıt için de bidonları kontrol etmek gerekiyor. Toprak yollar, delikler, su birikintilerinden geçerken aracımız yıpranıyor. Yollarda o ülkenin önemli mimarilerini, yol tarzlarını görebiliyoruz. Sınır kapılarında bulunan askerler geçerken pasaportumuzu ve arka bagajımızı açıp kontrol ediyor, yani illegal mal kaçırmaya çalışmayın.

Arabanın sol kapı gözünde bulunan kitapta üç farklı rotadan birini seçerek ister uzun ama göreceli olarak daha düzgün yolları, isterseniz de kestirmeden gidip stabilize yolları tepebiliyor, yeri geliyor yağmur ile cebelleşiyorsunuz. Mesela Bulgar yolları düşman başına. Aracınızı Laika servisinden modifiye edebiliyorsunuz. İster farklı renklere boyayın isterseniz daha güçlü motor parçaları takın. Port bagaj takmak için de para toplayın, onarım çantaları, yedek lastikler, yakıt bidonları vb. her şey için alan gerekiyor. Araçla yol alırken Jeremy Warmsley tarafından yazılan ve bestelenen şarkıları dinleyebilirsiniz. Doğu Avrupa, Balkan ve Türk esintileri taşıyan müzikler Steam’de albüm olarak da satılıyor. Radyonun sesini de çok açmayın amcamız rahatsız oluyor.

Oyunun seslerine gelecek olursak Laika 601 aracının motor sesleri (bozuk olduğunda daha da farklı), vites değişim sesleri hatta yolda giderken farklı zeminden gelen sesler tatmin edici, sizi atmosfere sokmaya yardımcı oluyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
1 share, 2 points

Bir tepki verin

Bravo Bravo
2
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir