Ay'ın Karanlık Yüzü Keşfediliyor! | Teknoloji haberleri

Ay’ın Karanlık Yüzü Keşfediliyor!

2 dakikada okuyun


2
2 points

İlk olarak 1969 yılında Ay’a ayak basan insanoğlu, yıllarca merak konusu olan ve hala keşfedilmeyi bekleyen Ay’ın öteki yüzü yani karanlık yüzeyini keşfetmeye gidiyor. Dünyanın neresinden bakarsak bakalım hep aynı yüzeyini gördüğümüz doğal uydumuzun karanlık yüzeyine keşif Çin tarafından gerçekleştirilecek. Uzay tarihinde bir ilki gerçekleştirmek isteyen Çin, Ay’ın karanlık yüzeyini incelemek ve bilimsel araştırmalarda bulunabilmek için Ay’ın yörüngesine bir uzay aracı gönderecek. “Queqiao” adı verilen bu uzay aracı Ayın yörüngesine oturmadan önce uzay istasyonuna gönderildi.

Ay’ın Karanlık Tarafı

Üzerinde yaşadığımız dünyanın tek doğal uydusu olan Ay, kendi etrafındaki dönüşünü dünya ile aynı sürede tamamlamaktadır. Bu sebeple dünyanın neresinden bakılırsa bakılsın Ay’ın hep aynı yüzeyi görülmektedir. Daha önceki uzay araştırmalarında karanlık tarafa sondalar, Apollo görevleri ve yörünge keşifleri sayesinde az da olsa birkaç bilgi birikimi elde edilmişti. En büyük ilerleme ise Ranger4 isimli uzay aracı bilinçli olarak karanlık yüzeye düşürülmüş fakat herhangi bir veri alınamamıştı.

Kısaca açıklamak gerekirse Ay’ın karanlık tarafına araç göndermek değil, ondan veri alabilmeyi başarmak gerekiyor. Ay’ın karanlık tarafına gönderilen araçlar Ay’ın kütlesel çekim kuvvetine maruz kaldığı için gezegenimize radyo sinyalleri gönderilmesini engellemektedir. Bu sebeple Çin Queqiao isimli yeni bir girişimle Ay’ın karanlık yüzeyini insanoğluna aydınlatmaya çalışacak.

Ay’ın yörüngesine oturtulacak olan araçla birlikte bu yıl uzaya fırlatılan Change4’ün bizimle iletişim sağlamasını mümkün kılacak. Nitekim Ay’ın yörüngesine bir araç oturtmak dünya yörüngesine araç oturtmaya oranla oldukça zor bir iş. Bu sebeple iki büyük gök cisminin yer çekim kuvvetlerinin dengeli olduğu Langrange Noktalarından bir tanesine gönderilecek olan uzay aracı, Dünya ile Güneş arasındaki Ay’dan 65 bin km uzaklıkta bulunan L2 noktasına yerleştirilecek.

Bunu da okuyun >  Orion Span'in Aurora adlı uzay otelinin 2022'de fırlatılması bekleniyor

Big Bang’de Araştırılacak!

Ay’ın karanlık tarafının keşfedilmesinin yanı sıra bir diğer görev ise cihazın sahip olduğu radyo eleminasyon sistemleri sayesinde Big Bang’in ilk anlarında oluşan ses dalgalarını yakalamak. Bilimsel olarak eğer uzayda radyo dalgalarının dağılmasını engelleyecek maddeler bulunmuyorsa hiçbir radyo yayını varlığını yitirmez. Bu teoriden yola çıkarak Big Bang sırasında ortaya çıkan radyo dalgaları da cihaz tarafından dinlenecek.

Çin tarafından geliştirilen Queqiaro aracı önümüzdeki günlerde uzaya fırlatılacak ve kısa bir süre içerisinde L2’ye oturtulacağı açıklandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

2
2 points

Bir tepki verin

Bravo Bravo
1
Bravo
Yok artık Yok artık
1
Yok artık
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir