Tesla'ya Çin'den Dev Bir Rakip Çıktı! | Teknoloji haberleri

Tesla’ya Çin’den Dev Bir Rakip Çıktı!

1 dakikada okuyun


0

Dünyanın en gelişmiş elektrikli araçlarından bir tanesi olan Tesla, otonom sürüş sistemleri ile ön plana çıkan sayılı otomobil markaları arasında yer alıyor. Son yıllarda birçok teknolojik alanda atak yapan Çin, bu kez otonom sürüş sistemleri konusunda bir çıkış yakalama peşinde. İşte Tesla’ya güçlü bir rakip olacak olan Byton M-Byte Suv aracı!

Otonom sürüş sistemleri ile birlikte insan faktörü yakın bir gelecekte neredeyse ortadan kalkacak. Otonom sürüş konusunda öncü ürünler geliştiren Tesla firması araçları ile sürekli gündem konusu haline gelmekteydi. Bu konuda dikkatler bu kez Çin’e çevrilmiş durumda nitekim Çinli bir firma tarafından tanıtılan konsept tanıtımları sonrası Tesla’ya sağlam bir rakip çıktığı açıklandı. Nitekim Byton adındaki firma tam bağımsız sistemleri hayata geçirdiğini iddia ediyor.

Çin’in Elektrikli Otomobil Üreticisi Byton

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi Byton firması 2018 yılının başlarında M-Byte SUV adındaki aracını tüm dünyaya tanıtmıştı. Geçtiğimiz günlerde firma aynı aracın özelliklerine dair yeni açıklamalarda bulundu. Tam dolu bir batarya ile 530 kilometre yol kat edebilen bu yeni aracın en belirgin özelliği ise otonom sürüş sistemlerine sahip olması. Şirket tarafından açıklamalara göre araç tam bağımsız sürüşe sahip.

Şirketin CEO’su Carsten Breitfeld tarafından yapılan açıklamada, “Gelecekte artık egzoz boruları bulunmayacak, veri, güç ve bağlantı olacak” açıklaması yaptı. 4.Seviye otonom sürüş sistemlerine sahip olduğu iddia edilen aracın belirli bölgelerde hiçbir insan müdahalesi olmadan ilerleyebiliyor. Nitekim Çin hükümeti ülkenin belirli bölgelerinde otonom araç sistemlerinin testine izin verdiği biliniyordu.

Byton M-Byte SUV 2021’de Yollarda Olacak!

Byton firması tarafından 2021 yılında piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otonom aracı M-Byte Suv’u 45 bin dolar fiyat etiketi olacağı belirtiliyor. Fiyatına bakıldığında Çinli firmanın Amerikan devlerine karşı bir fiyat rekabeti yürüttüğü söylenebilir. Tesla’nın da benzer sistemleri test ettiği ve 2020 yılından itibaren 4.seviye otonom sürüş araçları geliştirdiği biliniyor. Oluşacak olan bu rekabet ile birlikte beklenenden de yakın bir tarihte yollarda artık sürücüsüz araçlar dolaşacak gibi duruyor.

Bunu da okuyun >  Nuri Demirağ kimdir? İlk yerli uçak fabrikasının kurucusunu yakından tanıyın

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla paylaşın!

0

Bir tepki verin

Bravo Bravo
1
Bravo
Yok artık Yok artık
0
Yok artık
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim